متاسفانه این کالا دیگر در دسترس نمی باشد
قارچ کش سیستمیک تبوکونازول

تبوکونازول 1 کیلوگرم TEBUCONAZOLE

اين قارچ‌كش در بازار با نام­هاي تجاري راكسيل   (FS6%,DS2%) و فوليكور (EW25%). اين قارچكش از خانواده تريازول­ها بوده كه داراي خاصيت حفاظتي و معالجه كننده مي‌باشد

قارچ کش تبوكونازول پودری (راکسیل)

سیستمیک با اثر حفاظتی

درجه سمیت: LD50: 4000mg/kg 

 

به منظور ضد عفوني بذور و گاهاً محلول‌پاشي عليه تعداد زيادي از پاتوژن­هاي قارچي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين قارچ‌كش مقاومت خوبي در خاك و روي بذر داشته و در برابر دماهاي بالا مقاوم است. در سطح بافت غلات نيمه عمر آن (DT50) حدود ۱۲ روز است ولي تجزيه آن در خاك­ها بسيار كند مي‌باشد و اين زمان در خاك­هاي زراعي به مراتب بيشتر از شرايط آزمايشگاهي بوده و بسته به فعاليت بيولوژيكي خاك ۵-۳ سال مي‌تواند باشد. به علت فشار بخار پايين، تبخير آن كم و ماندگاري روي سطح بيشتر است. تبوكونازول براي زنبور، ماهي­ها و ساير موجودات آبزي خطرناك است.

 

مكانيسم اثر:

اين قارچ‌كش علاوه بر اثر سيستميك، خاصيت حفاظتي نيز داشته و مي‌تواند به درون بافت گياه و بذر نفوذ كند و پاتوژن را معدوم نمايد و از طريق برگ نيز مي‌تواند آكروپتاليك حركت نمايد. اين تركيب با ممانعت از بيوسنتر ارگوسترول اثر خود را روي پاتوژن اعمال مي‌كند. تبوكونازول قارچ‌كشي است سيستميك از گروه شيميايي تريازول كه ماده موثره آن پس از جذب توسط گياه از طريق شيره گياهي به تمام نقاط گياه منتقل مي‌شود. بنابراين ساقه و برگ­هاي جوان نيز براي مدت طولاني از آلودگي‌هاي قارچي مصون مي‌مانند. نحوه اثر ماده موثره به اين صورت است كه با ايجاد اختلال در متابوليسم عامل بيماري و جلوگيري از فعايت بيوسنتز آن­ها، مانع فعاليت و در نتيجه موجب نابودي آن­ها مي‌شود. تبوكونازول قارچ‌كشي است كه علاوه بر خاصيت خوب پيشگيري (قبل از آلودگي) و معالجه‌اي (بعد از آلودگي و ظهور علائم بيماري)، داراي اثر نابودكنندگي عامل بيماري (در مراحل پيشرفته آلودگي) نيز مي‌باشد.

موارد مصرف:

تبوكونازول هم به صورت محلول‌پاشي و هم به صورت ضدعفوني بذور (Seed treatment) مصرف مي‌شود. از جمله روي انواع زنگ­ها، سياهك­هاي غلات (آشكار، پنهان و …) به صورت ضدعفوني بذر و همچنين روي بيماري‌هاي برگي مثل سفيدك‌هاي سطحي، زنگ­ها، اسكلروتيوم، اسكلروتينيا، سپتوريوز و … به صورت محلول‌پاشي استفاده مي‌شود.

سازگاري و اختلاط:

تبوكونازول با هر فرمولاسيوني كه مصرف شود با گياه سازگاري مناسب دارد و با ساير قارچ‌كش­ها و حشره‌كش­ها قبيل گياچو (ايميداكلوپرايد ۷% ws)، كربوكسين تيرام، ترياديمنول، كاربندازيم مانب، مانكوزب و … قابل اختلاط است.

 موارد توصيه فوزي كور و سيدجيل در محصولات كشاورزي

نام محصول

نام بيماري

مقدار مصرف

 گندم و جو 
 سياهك آشكار گندم، سياهك آشكار جو
 ۱٫۵ در هزار (DS2%) (۱۵۰ گرم براي۱۰۰ كيلوگرم بذر)
 سياهك پنهان گندم
 ۰٫۵ در هزار (FS6%) (۵۰ سي‌سي براي ۱۰۰ كيلوگرم بذر)
ذرت

سياهك هندي، زنگهاي غلات

۱۰۰ سي‌سي براي ۱۰۰ كيلوگرم بذر (EW25%)

پوسيدگي بلال ذرت

۰٫۵ در هزار (FS6%)  ۲ در هزار (DS2%)

مشخصات

حالت
پودر
نوع نهاده
سموم کشاورزی
کاربرد
قارچ کش
طیف اثر
انتخابی
نحوه نفوذ
سیستمیک
گروه خطر
II
بسته بندی
1 کیلوگرم
شرکت تولیدکننده
اکسیر کشاورزی
کشور
ایران